Wady wzroku wymagające stosowania stałej korekcji.

Wróc do listy wpisów

Prawidłowo skorygowana wada wzroku przedkłada się na osiągnięcia sportowe, a w przypadku niektórych dyscyplin jest niezbędnym warunkiem w dalszym trenowaniu.

Wady wzroku wymagające stosowania stałej korekcji są dużym utrudnieniem podczas wykonywania aktywności sportowych. Nie każda osoba może stosować soczewki kontaktowe, a obecność okularów na nosie bardzo często przeszkadza podczas aktywnych ćwiczeń ruchowych.

Prawidłowo skorygowana wada wzroku przedkłada się na osiągnięcia sportowe, a w przypadku niektórych dyscyplin jest niezbędnym warunkiem w dalszym trenowaniu. Sposobem na dobre widzenie i jednoczesne pozbycie się okularów lub soczewek kontaktowych jest laserowa korekcja wady wzroku, ale czy po wykonaniu zabiegu możemy dalej wykonywać nasze ulubione aktywności fizyczne?

Wzrok ma bardzo duże znaczenie w osiągnięciach sportowych.

Ciągłe poprawianie zsuwających się z nosa okularów podczas biegu czy gry w piłkę jest nie tylko niewygodne, ale sama obecność tego typu korekcji ogranicza pole widzenia. Wykonywanie wszelkich sportów kontaktowych wiąże się z ryzykiem zniszczenia okularów, a nawet urazu podczas uderzenia. Większość problemów można rozwiązać zastosowaniem soczewek kontaktowych, jednak nie jest to rozwiązanie, które sprawdzi się dla każdego. Pływanie w soczewkach kontaktowych jest możliwe tylko przy użyciu szczelnych okularów pływackich. Wspinaczka wysokogórska będzie zdecydowanie bardziej przyjemna przy zastosowaniu soczewek kontaktowych.

Jednak zbyt długa ilość czasu spędzona w soczewkach kontaktowych i brak odpowiedniej pielęgnacji, która w takich warunkach może nie być możliwa, mogą przyczynić się do nawracających infekcji i podrażnień, a nawet wiązać się z koniecznością zaprzestania stosowania tego typu korekcji. Wzrok ma bardzo duże znaczenie w osiągnięciach sportowych. Prawidłowe widzenie obuoczne, przestrzenne, szerokie pole widzenia są niezwykle ważne dla inicjacji ruchu. Podczas strzelectwa, gier zespołowych czy gry w tenisa bardzo istotne jest precyzyjne namierzenie celu, które przy braku prawidłowego skorygowania wady wzroku nie jest możliwe.

  • Zalecane jest wykonanie badań kontrolnych wzroku raz na rok, ponieważ jeśli dotychczas wzrok był prawidłowy, możemy nie zauważyć pogarszającej się stopniowo ostrości wzroku.
  • Szybko wykrytą nieprawidłowość można całkowicie wyleczyć. Profilaktyczne badanie pozwala również na wykrycie wady wrodzonych, które wcześniej nie zostały zauważone.

“Oko jest punktem, w którym dusza i ciało mieszają się”

Friedrich Hebbel

Zadbaj o zdrowie ciała i duszy,
umów się na wizytę u specjalisty.

Zobacz także podobny wpis

Życzenia

14 grudnia, 2022

Życzenia

Najlepszego!
Czytaj więcej
Witamy na naszej nowej stronie internetowej

8 grudnia, 2022

Witamy na naszej nowej stronie internetowej

Znajdą Państwo na niej informacje na temat lokalizacji naszych gabinetów i godzin pracy.
Czytaj więcej
Wady wzroku wymagające stosowania stałej korekcji.

8 grudnia, 2022

Wady wzroku wymagające stosowania stałej korekcji.

Prawidłowo skorygowana wada wzroku przedkłada się na osiągnięcia sportowe, a w przypadku niektórych dyscyplin jest niezbędnym warunkiem w dalszym [...]
Czytaj więcej