Badania okulistyczne dzieci i dorosłych

Oceniają nas pacjenci
5.0
w portalu Regulamin opinii Zobacz wszystkie opinie

Czym jest badanie
okulistyczne dzieci
?

Badanie dzieci ma na celu diagnostykę i wczesne wykrycie wad wzroku oraz chorób oczu.

Pierwsze przesiewowe badanie wzroku dziecko przechodzi między 6 a 9 tygodniem życia, kolejne między 6 a 9 miesiącem życia. Jeśli te badania wykażą nieprawidłowości, dziecko kierowane jest do okulisty.

Poprzez badanie fizykalne u małych dzieci oceniane są refleksy z dna oka, refleksy rogówkowe – test Hirschberga, reakcja źrenic na światło, zdolność fiksacji, drożność dróg łzowych, soczewka i dno oka. Dzięki temu można wykryć wrodzone nieprawidłowości gałki ocznej dziecka. Kolejne badanie powinno odbyć się między 3 a 4 rokiem życia.

Proces rozwoju widzenia u dziecka jest dynamiczny.

Najważniejszy, krytyczny okres, przypada na pierwsze dwa lata życia. W związku z tym ważne jest, aby stworzyć optymalne warunki do prawidłowego rozwoju zdolności widzenia u dziecka. W przeciwieństwie do osób dorosłych, dzieci z jednostronnym, jak również z obustronnym upośledzeniem widzenia, mogą dobrze funkcjonować oraz nie sygnalizować zaburzeń w tym zakresie.

Nieprawidłowości narządu wzroku u dzieci najczęściej pozostają przez długi czas bezobjawowe. Należy pamiętać, że zbyt późne wykrycie zmniejsza szanse na skuteczne leczenie. Główną przyczyną zaburzeń widzenia w dzieciństwie są wady refrakcji.

W zależności od rodzaju wady refrakcji i wieku, w jakim występuje, powstają różnego rodzaju utrudnienia funkcjonowania i rozwoju ogólnego. Niewyrównane wady refrakcji mogą powodować u dzieci i młodzieży opóźnienia rozwojowe, problemy społeczne, zaburzenia w orientacji przestrzennej, a także słabsze wyniki w nauce.

Badanie okulistyczne nie boli, a przebiega sprawniej i krócej, gdy dziecko współpracuje z lekarzem je wykonującym. Warto z dzieckiem porozmawiać przed badaniem okulistycznym i przygotować je do tego badania.

Badanie okulistyczne dorosłych

Badanie ma na celu diagnostykę i wczesne wykrycie wad wzroku oraz chorób oczu.

Pacjent po 20 roku życia

Oczy w pracy przy komputerze 

To najczęstszy problem młodych ludzi. Osoby dużo pracujące przy komputerze mają problemy z tzw. akomodacją, czyli napięciem mięśni rzęskowych znajdujących się w gałce ocznej, co może prowadzić do gorszego widzenia do dali po dniu spędzonym w pracy i pogłębiania wad wzroku.

Dlatego bardzo ważne są regularne wizyty kontrolne u okulisty i dobór prawidłowej korekcji. To może zmniejszyć albo zlikwidować problemy związane z pracą przy komputerze.

Pacjent po 40 roku życia

Presbiopia (starczowzroczność) 

Pojawia się u osób po 40 roku życia z powodu naturalnego osłabienia akomodacji oka.

Jest to fizjologiczny proces starzenia oka, który przejawia się utratą dobrego widzenia na bliską odległość.

Zaczynają się kłopoty z czytaniem, obsługą telefonu lub komputera. Obraz zamazuje się, zaczynamy oddalać tekst, wyciągamy coraz dalej rękę, by widzieć lepiej. Po dłuższej pracy na bliskie odległości mogą występować bóle głowy.

Jaskra 

To niebezpieczna choroba, która nierozpoznana lub nieleczona może doprowadzić do utraty widzenia.

Wczesna diagnostyka i na czas wdrożone leczenie pozwoli nam na utrzymanie widzenia w dobrej kondycji na dalsze lata.

U prawie 2% osób po 40 roku życia rozwija się jaskra. Jaskra nie powoduje przez długi czas zauważalnych przez pacjenta objawów, kiedy pacjent sam zauważa objawy ma już zwykle bardzo zaawansowane nieodwracalne ubytki w polu widzenia.

Cukrzyca

Pacjent w każdym wieku, ale zwłaszcza po 40 roku życia, jeśli leczy się z powodu cukrzycy powinien zgłaszać się na regularne badanie dna oka.

Cukrzyca może prowadzić do zmian w siatkówce oka prowadzących do znacznego pogorszenia widzenia a nawet ślepoty.

W razie stwierdzenia zmian na dnie oka im wcześniej wdrożymy leczenie, tym większe szanse ma pacjent na utrzymanie dobrej ostrości wzroku.

Pacjent po 60 roku życia

Zaćma

Jest to choroba polegająca na  stopniowym mętnieniu soczewki  w oku. Powoduje to stopniowe pogarszanie widzenia, aż do całkowitego zaniewidzenia. W chorobie mogą  także wystąpić takie objawy jak  zniekształcenia obrazów czy problemy z widzeniem przy mocnym oświetleniu. Większość z chorych na zaćmę to osoby po 60 roku życia. Na szczęście zaćma to choroba uleczalna, ale pacjenci powinni regularnie pojawiać się na wizytach u okulisty, aby mogła być szybko  rozpoznana i leczona.

Zaćma wtórna

Jesteś już po operacji zaćmy i znowu widzisz zamglony obraz – to dziwi wielu pacjentów – przecież są już po operacji. U prawie 30% pacjentów w okresie od kilku miesięcy do kilku lat po operacji zaćmy rozwija się zaćma wtórna. Jest to wtórne zmętnienie tylnej torebki soczewki znajdujące się tuż za sztuczną soczewką. Zaćmę wtórną usuwamy szybko i bezboleśnie laserem YAG podczas jednej wizyty w naszym gabinecie.

AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej

Związane jest z wiekiem, to choroba centralnej części siatkówki, będąca główną przyczyną trwałej utraty wzroku u osób powyżej 50 roku życia. Dotyka ona ponad 50 milionów osób na świecie, w tym prawie 30 procent to chorzy powyżej 75 roku życia. Obciążone są szczególnie osoby z chorobami krążenia, palące papierosy i długotrwale narażone na działanie światła słonecznego. Pierwsze objawy zwyrodnienia to zniekształcenie widzianych obrazów, linie proste stają się faliste, pojawiają się problemy z czytaniem i rozpoznawaniem szczegółów (np. rysów twarzy). Gdy wystąpią takie objawy, należy zgłosić się bezzwłocznie do okulisty.

Jak wygląda badanie okulistyczne?

Zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń aparatu ochronnego oka, powierzchni oka,
przedniego odcinka oka, zaćmy, jaskry, oraz tylnego odcinka oka – siatkówki i nerwu wzrokowego.

  • Po pierwsze…

Wywiad z pacjentem
Lekarz okulista przeprowadza wywiad z pacjentem na temat przyczyny wizyty, niepokojących objawów czy przebytych chorobach. Przydatne są informacje na temat uwarunkowań genetycznych wad wzroku i chorób oczu.

  • Po drugie…

Wykonanie badania
Następnie okulista w razie potrzeby podaje krople rozszerzające źrenice i porażające akomodację, które na trzy godziny pogarszają ostrość wzroku, a ułatwiają przeprowadzenia badania dna oka i umożliwia dokładniejsze zbadanie refraktometrem.

  • Po trzecie…

Dalsze decyzje
W zależności od powodu stawienia się pacjenta w gabinecie okulistycznym i wstępnego wyniku badania lekarz podejmuje decyzje o ewentualnej konieczności wykonania kolejnych badań lub wdrożeniu leczenia.

Zalety badania
okulistycznego

Badanie to jest bezbolesne i nieszkodliwe dla wrażliwych oczu dzieci i dorosłych.

  • Zalecane jest wykonanie badań kontrolnych wzroku raz na rok, ponieważ jeśli dotychczas wzrok był prawidłowy, możemy nie zauważyć pogarszającej się stopniowo ostrości wzroku.
  • Szybko wykrytą nieprawidłowość można całkowicie wyleczyć. Profilaktyczne badanie pozwala również na wykrycie wad wzroku, które wcześniej nie zostały zauważone.
  • Zarówno dzieci, jak i dorośli powinni poddawać się kontrolnym badaniom okulistycznym.

Jakie choroby wykrywa badanie okulistyczne?

Na podstawie analizy wywiadu z pacjentem i samego badania lekarz okulista może wykryć choroby oczu jak:

  • Wady wzroku – nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm
  • Zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej – AMD
  • Zespół suchego oka
  • Zaćma wtórna
  • Zapalenie spojówek, zapalenie rogówki, zapalenie twardówki i nadtwardówki
  • Retinopatia cukrzycowa, cukrzycowy obrzęk plamki
  • Błona nasiatkówkowa
  • CSR-centralna surowicza chorioretinopatia
  • Choroby naczyniowe siatkówki-zakrzep i zator naczyń siatkówki
  • Zez, niedowidzenie, oczopląs
  • Odwarstwienie siatkówki
  • Otwór w siatkówce
  • Gradówka, jęczmień, zapalenie brzegów powiek
  • Urazy oka, powiek i oczodołu
  • Ciała obce w worku spojówkowym i rogówce
  • Alergiczne choroby oczu
  • Zapalenie nerwu wzrokowego
  • Porażenie nerwu twarzowego
  • Zapalenie błony naczyniowej
  • Dystrofia rogówki
  • Stożek rogówki

Chciałbyś zbadać swoje oczy? Nie zwlekaj. Badanie pomoże Ci ustalić przyczyny Twoich problemów.

Badania w naszym gabinecie okulistycznym w Mszanie Dolnej przeprowadza doświadczony lekarz Bartłomiej Jewiarz.

Przy użyciu nowoczesnego i profesjonalnego sprzętu okulistycznego, który precyzyjnie wykonuje badania. Dzięki zdobytej wiedzy i wieloletniej praktyce okulistycznej wnikliwe i starannie diagnozuje choroby i wyznacza plan leczenia.

Z życzliwością i cierpliwością wyjaśnia pacjentom każdą niezrozumiałą dla nich kwestię.